Prijatie cloud natívnych architektúr, vrátane kontajnerizácie a mikroslužieb, je na vzostupe. Nástroje ako Kubernetes a jeho ekosystém sú ústredným prvkom tohto trendu. Umožňujú konzistentný výkon v rôznych prostrediach a zefektívňujú proces vývoja a nasadenia.
Platform as a Service (PaaS) je typicky abstrakciou základnej vrstvy infraštruktúry, ktorá poskytuje prostredie vyššej úrovne určené na vytváranie, testovanie, nasadzovanie a prevádzku aplikácií. Využitím platformy sa tak vývojári môžu zamerať na písanie kódu bez obáv o infraštruktúru, ako sú servery, úložiská a siete. Súčasne to dodávateľom umožňuje sústrediť sa na aplikačnú logiku.
PaaS umožňuje vývojárom a koncovým používateľom vyvíjať a nasadzovať vlastné aplikácie bez potreby rozsiahlych programovacích zručností. Tento prístup výrazne urýchľuje úsilie o digitálnu transformáciu, umožňuje rýchlejšie prispôsobenie sa novým prevádzkovým požiadavkám a skracuje čas potrebný na uvedenie nových riešení na trh. Podniky a organizácie prijímajú hybridné multicloudové stratégie s využitím PaaS platforiem. Tento prístup znižuje riziká spojené so spoliehaním sa na jedného poskytovateľa cloudu. Zvyšuje nákladovú efektívnosť a obnovu po havárii, pričom využíva aj silné stránky rôznych poskytovateľov cloudu pre špecifické pracovné zaťaženie, optimalizuje výkon a dodržiavanie predpisov. PaaS v niektorých prípadoch umožňuje jednoduchšiu integráciu starších cloudových aplikácií.
Príklady PaaS zahŕňajú napríklad Google App Engine a Microsoft Azure App Services. Podobným riešením je aj Natívna PaaS Platforma vo vládnom cloude. Je to platforma a platformové služby PaaS nasadené vo vládnom cloude, ktoré umožňujú orgánom verejnej moci vytvárať a implementovať informačné systémy úplne novým spôsobom. Vďaka novým postupom PaaS prináša všetkým OVM stabilitu, zlacnenie, zjednodušenie, zrýchlenie, a podporu prevádzky aplikácií nasadených v priestore Vládneho cloudu.
OVM, tak majú možnosť vo svojich IS aktívne pracovať s desiatkami predpripravených služieb, využívať dostupné SW a HW zdroje efektívnejšie, podporiť zrýchlenie vývoja cloud natívnych aplikácií pomocou predpripravených prostredí pre vývoj, testovanie a prevádzku a konzumovať cloudové služby riadeným spôsobom.
Natívna PaaS Platforma ako inovácia v aplikačnom svete
Natívna PaaS Platforma (NPP) je založená na opensource projekte Cloud Foundry s využitím orchestrátora Kubernetes. Uľahčuje prechod od kódu k spusteniu cloud natívnych aplikácií v cloude cez jediný príkaz cf push, pričom nie je potrebné strácať čas písaním konfigurácie cloudovej infraštruktúry pre Kubernetes Istio a ďalšie, pričom vývojár sa sústreďuje na svoj kód. Súčasťou nasadenia projektu PaaS je aj dostupná súprava nástrojov pre DevSecOps určená na správu kódu, kontinuálnu integráciu, nasadzovanie incident manažment a release manažment.
Spoločnosť InterWay sa podieľala na technickej realizácii projektu Zavedenie služieb Platform as a Service – služby vládneho cloudu, časť 1 pre Ministerstvo vnútra SR. Realizácia vytvoreného riešenia je v modernej podobe cloud natívnej PaaS platformy a platformových služieb. Realizácia je ukotvená v produkte IWCP (IwayCloud Platform), ktorý predstavuje štruktúrovanú PaaS platformu určenú pre vývoj a prevádzku cloud natívnych aplikácií a platformových služieb. IWCP v riešení pre MV SR ďalej zahŕňa samoobslužný určený nástroj na vykonávanie aplikácií, nástroj na automatizáciu nasadenia aplikácií a správu životného cyklu a skriptovateľné rozhranie príkazového riadku (CLI)a aj integráciu s vývojovými nástrojmi na uľahčenie procesov releasovania. IWCP v projekte reprezentuje otvorenú architektúru, ktorá umožňuje pridávanie programátorských rámcov. Realizáciou projektu je možné vo vládnom cloude rýchlejšie a ľahšie vyvíjať, testovať, nasadzovať a prevádzkovať aplikácie, pričom sa OVM a užívateľom vládneho cloudu vďaka IWCP ľahšie a rýchlejšie sprístupnia inovácie a nové funkcionality.
Desiatky PaaSových služieb, ktoré sa dajú využívať samostatne aj v kombinácii s IaaS službami. Moderné cloudové technológie a postupy, ktoré poznajú všetci vývojári a DevOps špecialisti, podporia urýchlenie vývoja nových ISVS, pomôžu usporiť náklady pri vývoji a prevádzkovaní ISVS, prinesú možnosti rozširovania o nové služby podľa požiadaviek odberateľov. To sú len základné charakteristiky výhod využitia PaaS Platformy a služieb pre OVM.